Moje šicí pracovna – šicí koutek

Šicí koutek jsem si navrhla a s mužskou pomocí realizovala poměrně nedávno. Představím vám své nábytkové a policové řešení, třeba se jako inspirace bude hodit. Nejradši bych se tam zavřela na týden vkuse! 

Šicí stroje jsem popsala v předchozích článcích a teď tedy nábytek a úložná řešení. Skoro to bude vypadat jako reklama na Ikeu, ehm. A jednu zmrzlinu 🙂

Původní šicí koutek-kouteček

Dlouhou dobu jsem šila v obývacím pokoji, abych měla děti pod dozorem. Bylo nutno si šicí místo ohradit, aby mi neštelovali nastavení strojů:

Šicí stroje a šicí koutek - Budilka.cz

Na okně hned vedle jsem měla nejnutnější příslušenství, na dětském stolečku nějaký zbytek bílé desky a na ní oba šicí stroje. A zezadu mě dloubaly palmy a spol.

Původní šicí místo - Budilka.cz

Nový šicí koutek

Nové šicí místo jsem vytvořila v pracovně, kde máme už delší dobu nábytkovou stěnu na papíry a různé nezáživné domácí nezbytnosti. Tato nábytková stěna nebyla až do rohu, takže jsem využila prázdné místo a doplnili jsme nové skříně.

Šicí stroje a šicí koutek - Budilka.cz

Policová stěna v pravé části fotky je nábytková řada IKEA Besta, v rohu zbylo místo na jeden úzký díl IKEA Billy.

Zde ještě čelní pohled na stůl s poličkou, před zaplněním:

Šicí koutek z Ikea - Budilka.cz

Je to psací stůl IKEA Alex, má pevné kovové nohy a dva velké šuplíky. Na šití se mi zdá být ideální, nehrozí žádné vibrace. Ty nohy jsou opravdu pevné. Nástěnná polička je Ikea Varde.

Tak, teď si můžu posbírat veškeré šicí vybavení, jak se povaluje různě po skříních a naskládat je do nového prostoru…. TRADÁÁÁ: moje syslírna!

Šicí stroje Janome a šicí koutek - Budilka.cz

O šicích strojích jsem psala už dříve, podívejte se na články o rovnostehu Janome 415 a overlocku Janome 990D.

Uspořádání šicích nezbytností – pár detailů

Dva rozměrné šuplíky v psacím šicím stole jsou opravdu výborné na základní šicí potřeby:

Šicí koutek z Ikea - Budilka.cz

V pravém šuplíku mám všechny nitě. V levém šuplíku spodní cívky, špendlíky, jehly ruční i strojové, olejíček a potřeby na čištění stroje, sichrhajzky atd. atd. Krabičky úplně vlevo do šuplíku hezky pasují a jmenují se IKEA Stödja. Dvě oválné krabičky uprostřed levého šuplíku jsou od nejmenované oblíbené zmrzliny 🙂 A spodní cívky jsou uspořádány ve stojánku od zapalovačů (stačí se zeptat v trafice či jiném obchodě).

Výborný je prostor pro uspořádání kabelů ve stole – kabely od strojů i od lampičky jsem do něj zamotala a ukryla.

Šicí koutek a stůl z Ikea - Budilka.cz

Polička nad šicím stolem nese většinu ostatní „galanterie“:

Šicí koutek - Budilka.cz

Horní polička: vlevo i vpravo jsou nezbytnosti v zavíčkovaných průhledných krabicích IKEA Samla, 5l – jsou v nich šikmé proužky, barevné lemovací gumičky a popruhy. Na horní poličce jsou také tři stejné krabice na sobě, jmenují se IKEA Glis – uvnitř jsou rozdělené na přihrádky a zdají se mi velice praktické na drobnosti – mám v nich roztříděné gumičky, prýmky a stuhy. Bílá krabice uprostřed, ze které čouhá topůrko kladívka, se jmenuje IKEA Variera a mám v ní potřeby pro natloukání druků.

Spodní polička: Vlevo je opět jedna krabice Ikea Samla s nastříhanými pruhy z fineribů a úpletů k lemování. Celý zbytek poličky zabírají jednotlivé galanterní potřeby v krabičkách od naší veleoblíbené (a nejmenované) zmrzliny – hlavní výhoda je jejich průhlednost a navíc přesně pasují na rozměr poličky.

Ještě jeden detail na uspořádání menších kusů látek v policích Ikea Besta:

Šicí stroje a šicí koutek - Budilka.cz

Průhledné krabice vlevo jsou Ikea Samla ve velikosti 11 litrů a 22 litrů. Do skříně Besta pasují takto akorát – jenom pozor, pokud by tam byly dveře, nešly by dovřít. Zelená a červená krabice vpravo jsou také z Ikea, asi nějaká dřívější varianta krabic Fjälla. Barevné krabice pod tím jsou ze starých zásob.

Řezací podložka a její okolí

A ještě potřebuji řezací podložku, tu mám naproti stolu hezky pod oknem:

Šicí stroje a šicí koutek - Budilka.cz

Prostor na žehlení rovnou vedle řezací podložky a na stěně vedle okna magnetická lišta:

Šicí stroje a šicí koutek - Budilka.czJe to magnetická lišta určená na nože, Ikea Grundtal. Výborně mi na ní drží nůžky, řezací kolečko i dlouhé řezací pravítko.


Tak a teď znáte přesné „složení“ mé nejcennější místnosti doma – měřeno množstvím času, který bych si zde přála trávit (ale většinou to nejde).

 

5 Comments

  1. Dobrý den, dobrý nápad. Kdysi jsme dostali náborový příspěvek, je to už 32 let:D a natrefila jsem na úžasnou šicí skříňku za 2,5 tisíce jenže manžel mi ji nechtěl dovolit, dodneška toho lituji.
    Byla to vyšší bílá skříň s řadou polic na jedné straně, vprostřed byl stolek na šicí stroj, a protipolice měla uprostřed žehlicí prkno, které když se sklopilo byly to dveře a zbytek opět police. Úžasné!!

  2. Budilko, máte to nádherné! O takové dílně si ve 2+1 v paneláku můžu nechat zdát…taky to šití podle toho vypadá 😉 Díky za vaše hodnocení a zkušenosti se šicími stroji…snad se k těm úpletům a overlocku také jednou prošiju.

  3. Koutek je moc pěkný a chci poděkovat za inspiraci, už jsem také navštívila Ikeu 🙂 Ať se pěkně šije!!!

  4. Moc pekne to mas zarizene. Zajima me skladani latek. Skladas podle neceho, ze je vse tak srovnane?
    Preji hodne casu k siti 🙂

    • Díky! Látky skládám tak nějak od oka, jak to přijde pod ruku. Času na šití je bohužel čím dál míň, tak nevím-nevím, kdy to všecko vyšiju! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.