Dětský karneval: kostým dinosaura

Jako spousta kluků školkového věku, i ten náš si oblíbil dinosaury a čtení o nich. Takže jednou zapíchnul prst do obrázku v knížce a prohlásil – „Takový chci kostým!“

 

Dinosaur si to na karnevale vyloženě užil, běhal a řádil a předváděl se a připadal si ohromně důležitě!

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

Materiál

Letos jsem na kostýmy použila pouze bavlněné úplety (i na chobotnici). Zelený i oranžový úplet jsou z bavlny, tzv. tričkoviny, s malým podílem elastanu. Po prvním karnevale musím říct, že se materiál osvědčil. V tašce se to nezmačkalo a dítěti v tom bylo poměrně dobře. Dinosaur měl pod kostýmem pouze trenýrky. Stejně se zapotil – viz foto:

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

 

Střih

Celý kostým dinosaura je vlastně obyčejný overal, se zipem směrem k jednomu stehnu. Použila jsem střih z Ottobre 4/2012, střih č. 17 „Jumpsuit“, ve velikosti 128. Kluk má aktuálně 112cm, ale raději jsem vzala větší velikost (podle hesla „zmenšit můžu vždycky“). Nohavice jsem rovnou stříhala asi o 10cm delší, abych mohla vytvarovat návleky na boty.

Kostým dinosaura – postup šití

Nejdříve jsem podle střihu ušila základní overal, něco takového:

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

Zip se mi teda hrubě nepovedl, kajícně se přiznávám (a fotku raději ani nepodepisuji):

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.czNicméně se jede dál, je třeba vytvořit veledůležité ostny. Ustřihla jsem hodně dlouhý kus oranžového úpletu, přeložila jej napůl a od oka jsem na něj nakreslila tvar ostnů. Pak jsem to sešpendlila a podle nakreslených linií sešila:

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.czTady je sešití ostnů vidět trochu v detailu, tohle bude zahnutý osten na hlavě:

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.czPo sešití jsem odstřihla přebytečnou látku, pruh jsem obrátila na líc a postupně jsem jej našívala na záda a průběžně vycpávala.

Dinosauří ocas je postupně se zužující zelený kus a na něj je našitý oranžový pruh s ostny. Hrubě přišitý strojem.

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

Vycpávání bylo pracné, ale budoucí majitel vydatně a ochotně „pomáhal“. Zde je jedna z mnoha zkoušek kostýmu, na které má zatím pouze našité, ale nevycpané ostny na ramenou. Návleky na boty taky ještě nejsou hotové.

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

Ostny na ramenou jsem vytvořila prostě z odstřižků z hlavního zádového pruhu a vycpala.

Návleky na boty jsem vytvarovala ze spodku nohavic a obšila lemovací gumičkou. Dodatečně jsem našila ještě černou gumičku, která sahá pod chodidlo a drží návlek na místě. Při řádění se to velice osvědčilo.

Co jsem mohla udělat jinak, ale nenapadlo mě to dřív:

Protože má overal šev na zádech, mohla jsem v něm nechat mezeru a tu použít pro vycpávání pruhu s ostny. Celá operace by byla rychlejší a jednodušší.

Měla jsem opatrněji našívat ostnatý pruh na kapuci! Udělala jsem to moc rychle a celou kapuci jsem tím stáhla z čela a zmenšila. Klukovi to trochu sjíždělo a mě se to nechtělo opravovat (ani nebylo jak, když oranžový pruh sahá v jednom kuse až do špičky ocasu).

Kluk měl ještě nějaké další reklamace (například chybějící drápy na nohách), ale já už neměla sílu k dolaďování… obzvláště ne večer před karnevalem.

Další obrázky z akce

Tady si užívá tančení v kruhu i se sestřičkou chobotnicí – článek o kostýmu chobotnice tady.

Dětské kostýmy ušila máma - dinosaur a chobotnice - Budilka.cz

Zelený dinosaur se vmáčknul mezi Elsy z Ledového království…

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

Tady se předvádí 🙂 Trošku!
Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

 

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

 


 

3 Comments

  1. Naprosto úžasné!

  2. Jana Barvínková

    Dobrý den,prosím vyrabite i na zakázku,shanim pro svého 2 a půl rocniho chlapecka,dinosaury miluje a nemohu sehnat:(
    Jana Barvínková

    • Dobrý den, děkuji Vám velice za dotaz a beru to jako kompliment… Na zakázku ale nevyrábím, šiji jen pro svoji rodinu a to ještě nestačím vše co bych chtěla. Jistě ale ve vašem okolí najdete švadlenku, která vám podobný kostým ušije. Hezký den!

Napsat komentář

Zanechte komentář pod Vaší oblíbenou nebo smyšlenou přezdívkou. Vaše osobní údaje (jméno) raději nechci znát :-)