Dětský karneval: kostým dinosaura

Jako spousta kluků školkového věku, i ten náš si oblíbil dinosaury a čtení o nich. Takže jednou zapíchnul prst do obrázku v knížce a prohlásil – „Takový chci kostým!“

 

Dinosaur si to na karnevale vyloženě užil, běhal a řádil a předváděl se a připadal si ohromně důležitě!

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

Materiál

Letos jsem na kostýmy použila pouze bavlněné úplety (i na chobotnici). Zelený i oranžový úplet jsou z bavlny, tzv. tričkoviny, s malým podílem elastanu. Po prvním karnevale musím říct, že se materiál osvědčil. V tašce se to nezmačkalo a dítěti v tom bylo poměrně dobře. Dinosaur měl pod kostýmem pouze trenýrky. Stejně se zapotil – viz foto:

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

 

Střih

Celý kostým dinosaura je vlastně obyčejný overal, se zipem směrem k jednomu stehnu. Použila jsem střih z Ottobre 4/2012, střih č. 17 „Jumpsuit“, ve velikosti 128. Kluk má aktuálně 112cm, ale raději jsem vzala větší velikost (podle hesla „zmenšit můžu vždycky“). Nohavice jsem rovnou stříhala asi o 10cm delší, abych mohla vytvarovat návleky na boty.

Kostým dinosaura – postup šití

Nejdříve jsem podle střihu ušila základní overal, něco takového:

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

Zip se mi teda hrubě nepovedl, kajícně se přiznávám (a fotku raději ani nepodepisuji):

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.czNicméně se jede dál, je třeba vytvořit veledůležité ostny. Ustřihla jsem hodně dlouhý kus oranžového úpletu, přeložila jej napůl a od oka jsem na něj nakreslila tvar ostnů. Pak jsem to sešpendlila a podle nakreslených linií sešila:

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.czTady je sešití ostnů vidět trochu v detailu, tohle bude zahnutý osten na hlavě:

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.czPo sešití jsem odstřihla přebytečnou látku, pruh jsem obrátila na líc a postupně jsem jej našívala na záda a průběžně vycpávala.

Dinosauří ocas je postupně se zužující zelený kus a na něj je našitý oranžový pruh s ostny. Hrubě přišitý strojem.

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

Vycpávání bylo pracné, ale budoucí majitel vydatně a ochotně „pomáhal“. Zde je jedna z mnoha zkoušek kostýmu, na které má zatím pouze našité, ale nevycpané ostny na ramenou. Návleky na boty taky ještě nejsou hotové.

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

Ostny na ramenou jsem vytvořila prostě z odstřižků z hlavního zádového pruhu a vycpala.

Návleky na boty jsem vytvarovala ze spodku nohavic a obšila lemovací gumičkou. Dodatečně jsem našila ještě černou gumičku, která sahá pod chodidlo a drží návlek na místě. Při řádění se to velice osvědčilo.

Co jsem mohla udělat jinak, ale nenapadlo mě to dřív:

Protože má overal šev na zádech, mohla jsem v něm nechat mezeru a tu použít pro vycpávání pruhu s ostny. Celá operace by byla rychlejší a jednodušší.

Měla jsem opatrněji našívat ostnatý pruh na kapuci! Udělala jsem to moc rychle a celou kapuci jsem tím stáhla z čela a zmenšila. Klukovi to trochu sjíždělo a mě se to nechtělo opravovat (ani nebylo jak, když oranžový pruh sahá v jednom kuse až do špičky ocasu).

Kluk měl ještě nějaké další reklamace (například chybějící drápy na nohách), ale já už neměla sílu k dolaďování… obzvláště ne večer před karnevalem.

Další obrázky z akce

Tady si užívá tančení v kruhu i se sestřičkou chobotnicí – článek o kostýmu chobotnice tady.

Dětské kostýmy ušila máma - dinosaur a chobotnice - Budilka.cz

Zelený dinosaur se vmáčknul mezi Elsy z Ledového království…

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

Tady se předvádí 🙂 Trošku!
Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

 

Doma ušitý karnevalový kostým dinosaura - Budilka.cz

 


 

6 Comments

 1. Dobrý deň, mala by som záujem od vás kostým prekúpiť. ďakujem za odpoveď. B.

  • Dobrý den, ne, kostým neprodávám, nezlobte se…. Je to srdeční záležitost a kostým akorát sedí mladšímu dítěti. Hezký den.

 2. Od chvíle, co jsi šila tenhle kostým, jsem se těšila, že na něj jednou u nás také dojde. Včera jsme cestou ze školky probírali, za co by Sam mohl jít, když doma pak smetl vše ze stolu „Ne, chci být dinosaurus!“. Dnes se nám vylíhl a má úspěch. Nešila jsem overal, ale použila starou mikinu a stejně zelené tepláky. Moc děkuji za Tvé postřehy, usnadnily velkou část přemýšlení a zrychlily tak podstatně celý proces 🙂

  Dinosaur podle postupu v článku

 3. Naprosto úžasné!

 4. Jana Barvínková

  Dobrý den,prosím vyrabite i na zakázku,shanim pro svého 2 a půl rocniho chlapecka,dinosaury miluje a nemohu sehnat:(
  Jana Barvínková

  • Dobrý den, děkuji Vám velice za dotaz a beru to jako kompliment… Na zakázku ale nevyrábím, šiji jen pro svoji rodinu a to ještě nestačím vše co bych chtěla. Jistě ale ve vašem okolí najdete švadlenku, která vám podobný kostým ušije. Hezký den!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.