Dětský karneval: kostým chobotnice

Kostým pro malou slečnu vymyslel její bráška, slečně se nápad zalíbil a tím byla objednávka pro maminku zadaná. Podívejte se na fotky a krátký popis mého tvoření.

Chobotnice - kostým na dětský karneval ušitý doma - Budilka.cz

Jak vznikl nápad na kostým chobotnice jsem popsala už výše, teď se pokusím jen krátce popsat způsob ušití kostýmu.

Materiál

Jedná se o bavlněný úplet s potiskem puntíků. Oranžové spodní části chapadel jsou také z bavlněného úpletu.

Úplet jsem na celý kostým použila proto, že se nemačká tolik jako plátno. Vloni jsem použila plátno na kostým rejnoka, jenomže ten se i při přenášení na karneval zmačkal v tašce. Proto zkouším na kostýmy používat raději úplety místo plátna.

Chobotnice - kostým na dětský karneval ušitý doma - Budilka.cz

Střih

K ušití základních oblečků pro kostým chobotnice jsem použila střihy z časopisu Ottobre, jistě by se ale dalo použít jakékoliv tričko/šaty a legínky.

Tunika/šaty jsou podle střihu Ottobre 1/2009, střih č. 5. Legínky z Ottobre 6/2012, střih č. 26.

Střih na chapadla – Na horní část chapadel jsem si ustřihla dlouhý úzký kus papíru a směrem k jednomu konci jej postupně zužovala. Na spodní část chapadel jsem tentýž kus papíru okopírovala, ale udělala jsem jej daleko užší. To aby horní část tvořila větší část chapadla a spodní část byla opravdu menší/užší.

Kostým chobotnice na dětský karneval ušitý doma - Budilka.cz

Šití

Šití oblečků netřeba komentovat, postupovala jsem podle střihů.

Chapadla jsem ze dvou dílů sešila a vycpala je PES výplňovými kuličkami.

Jak jsem docílila pokroucení chapadel? Podél jednoho švu jsem jehlou našila kus silnější vyšívací bavlnky, po celé délce chapadla. Dobře jsem bavlnku uchytila na konci chapadla a pak ji postupně utahovala, až se chapadlo začalo kroutit. Když jsem byla spokojená s pokroucením, zauzlovala jsem bavlnku na druhém konci. Jemnější nit by se použít určitě nedala, protože chapadla při karnevalovém reji podléhají značnému zatížení 🙂 a nit by se jistě přetrhla.

Chapadla jsem poté našila na jeden delší kus látky a tento pruh s chapadly jsem nakonec našila na tuniku. Aby se to celé dobře oblékalo, nesešívala jsem pruh s chapadly do pevného kruhu, ale raději jsem jej zakončila suchým zipem. Toto zapínání na zip je pod ručičkou a jde dobře vidět dole na taneční fotce (kousek černého suchého zipu vyčuhuje):

Chobotnice - kostým na dětský karneval ušitý doma - Budilka.cz

Ani jsem netušila, jak se moje vločkové triko bude na dětský karneval hodit – vyloženě jsem zapadla mezi množství tyrkysových princezen z Ledového království. (O ledovém vločkovém triku je krátký článek ZDE.)

Chobotnice s dinosaurem – zvířecí sourozenci. Článek o kostýmu dinosaura bude brzy následovat!

Dětské kostýmy ušila máma - dinosaur a chobotnice - Budilka.cz

One Comment

  1. Úžasné! Dobrá inspirace a skvělé fotky! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.