Klobouček s klapkami na uši – fotonávod

Letní sluníčko pálí a přitom naštěstí fouká osvěžující vítr – takové podmínky přímo vyžadují klobouček s klapkami. Opět jsem sáhla po oblíbeném free střihu na klobouk – a tentokrát připojuji podrobný fotopostup k ušití kloboučku s klapkami na uši pro menší děti.

Podle tohoto střihu jsem už ušila vícero klobouků a mám jej tedy vyzkoušený. V původním článku najdete i střih ke stažení!

Tentokrát jsem k letním šatičkám chtěla ušít pasující klobouček s klapkami a zde je výsledek.

Letní šaty šatičky s kloboukem - Budilka šije


Fotopostup

Pusťme se do toho, brzy bude hotovo:

Střih

Nejdříve si stáhněte a vytiskněte střih, zvolte správnou velikost. Odkaz, postup stažení a můj popis velikostí najdete v článku ZDE.

Střih však NEOBSAHUJE klapky na uši – ty si vyrobíte podle tohoto fotopostupu i s celým kloboučkem.

Jednotlivé díly

Nastříhejte/nařežte si díly klobouku. Pro klobouček s klapkami budete potřebovat

 • z vnější látky všechny díly, tj. 3ks na krempu, 3 ks na obvod a 1ks vršek

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

 • z vnitřní látky pouze 3ks dílů krempy

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

A začíná šití – sešijeme nejdříve všechny „krátké“ švy a vytvoříme tak krempu a obvod kloboučku. (Vršek zatím necháme ležet.) Zde jsou sešité díly.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Toto budu zdůrazňovat vícekrát a poskytnu i fotodůkaz – rozžehlení švů je u kloboučků (i jiného šití) velice důležité. Takže – všechny švy rozžehlíme na placku. Vidíte jak krásně jsou díly do hladka zažehlené? Švy jsou ploché a neznatelné.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka Klobouček s klapkami na uši - Budilka
Jestliže do kloboučku chcete použít výztuhu, nyní si ji už opravdu musíte nachystat. Vyřežte/vystřihněte si díly, které chcete výztuhou zpevnit. Já jsem tentokrát vyztužila pouze krempu (většinou vyztužuji krempu+obvod).

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Zde mám díly pro vyztužení krempy. Nemusí být vyřezané přesně, raději doporučuji trochu užší. Kratší strany ale mohou být jakékoliv, protože se budou překrývat – vidíte, že je mám zakončené „jak to vyšlo“. Případné zbytky/odřezky nevyhazujte, klidně je můžete na dané díly přidat, kdyby se vám vyztužení zdálo slabé.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Výztuhu přižehlím na vnitřní krempu. Žehlím přes pečící papír, protože moje výztuha je oboustranná (má lepidlo na obou stranách). Pro příště si ale značím, že oboustranná výztuha na klobouček není nic-moc. U předchozích klobouků jsem používala jednostranné výztuhy a vypadá to, myslím, lépe.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka Klobouček s klapkami na uši - Budilka

 Klapky na uši

Nyní si musíme připravit ještě kryty na ouška. K tomu jsem si podle jiného kloboučku vystřihla z papíru trojúhelník dané velikosti. Odměřte si to podle velikosti oušek budoucího majitele.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Trojúhelníčky budete potřebovat celkem čtyři. Na léto není třeba je nějak vyztužovat nebo podkládat.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Klobouček zavazujeme pod krkem šňůrkou, takže si nyní najděte také nějakou vhodnou šňůrku – nebo si ji udělejte ze stejné látky jako já: Vyřežete si pruh látky …

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Pruh buď přeložte několikrát pomocí žehličky, nebo pomocí zakladače šikmých proužků.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Přeložený pruh pečlivě zažehlíte a prošijete středem – tím vznikne šňůrka k zavazování.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Nachystáme si klapky k sešívání – zde vidíte jeden troúhelník lícem nahoru a na něj položíme šňůrku.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Přiklopíme dalším trojúhelníkem, lícem dolů. Sešijeme dvě boční strany trojúhelníků a tím zároveň uchytíme šňůrku.
Klobouček s klapkami na uši - BudilkaTady máme sešité klapky, obrácené na líc.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Pečlivě rozžehlíme.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Sestavení klobouku – krempa

Nejdříve se sešívají vnitřní a vnější díl krempy. Oba díly kremply pečlivě přiložte lícem k sobě tak, aby se švy potkávaly a sešpendlete. Já jsem si tentokrát vymyslela komplikaci a chci do okraje kloboučku vložit hadovku, takže ji navíc vkládám mezi vnitřní a vnější díl krempy. Sešijte po obvodu na šířku patky, případně na overlocku.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Zde je sešitá krempa, obrácená na líc. Pokus s hadovkou snad ujde. Krempu je třeba teď pečlivě do placata rozžehlit – musela jsem to na žehlení sešpendlit, protože přes tu hadovku se mi to nedařilo hezky obrátit.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Sestavení klobouku – vršek a obvod

Teď sešijeme vrchní kruhový díl a obvod klobouku. Před špendlením si pomocí žehličky vytvořím značky tak, že vrchní kruhový díl přeložím na půlku, rozžehlím – a pak ještě jednou na půlku a znovu rozžehlím. Tímto způsobem si kruh rozdělím na čtyři stejné díly.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Stejným způsobem si vytvořím čtyři značky na obvodovém dílu klobouku. Klobouček s klapkami na uši - BudilkaDíly špendlím k sobě tak, že si nejdříve lícem k líci přiložím značky na sebe…

Klobouček s klapkami na uši - Budilka… a připevním všechny čtyři značky k sobě.

Klobouček s klapkami na uši - BudilkaTeprve potom přidávám špendlíky do prostoru mezi značkami. Sešiju pečlivě po obvodu kruhu, vznikne něco jako jarmulka.

Klobouček s klapkami na uši - BudilkaOpět zdůrazňuji – šev pečlivě rozžehlíme. Vidíte ten rozdíl?

Klobouček s klapkami na uši - BudilkaRozžehlený šev obšijeme rovným stehem. Není to nutné, ale vypadá to dobře a navíc to šev hezky uchytí a zabrání třepení.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Sestavení klobouku – krempa s klapkami

Spodní stranu „jarmulky“ přišpendlíme ke krempě, lícem k líci. Opět si pomůžeme vytvořením čtyř značek. Ještě před šitím přidáme vytvořené klapky na uši a celý šev obšijeme kolem dokola.

Klobouček s klapkami na uši - BudilkaPečlivě rozžehlíme vzniklý šev tak, že švový přebytek směřuje směrem nahoru, pryč od krempy. Klapky při žehlení zůstanou pod krempou (ty nebudou směřovat nahoru).

Klobouček s klapkami na uši - BudilkaOpět vytvoříme prošívání z lícové strany. Tímto prošitím přichytíme přebytečný kus švu směrem nahoru k obvodovému dílu. POZOR ať při prošívání nepřichytíte klapky – ty musí zůstat směrem dolů!

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Hotovo? – První zkouška

Tak, hotový klobouček s klapkami můžeme vyzkoušet. U nás sedne jako ulitý ušitý, takže máme hotovo už bez otazníku.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka

Klobouček moc vysoký?

Jestli je klobouček na vašeho „zákazníka“ moc vysoký – tzn. má ho příliš hluboko do čela, existuje snadná pomoc.

Vezmete obvodový díl  – to je tento …

Klobouček s klapkami na uši - Budilka… a přeložíte jej tak, že se celý díl zkrátí/zúží – takto:

Klobouček s klapkami na uši - BudilkaNejlépe je pracovat z vnitřní strany – obvodový díl prostě přeložíte tak, aby se švy setkaly a vy měli jistotu, že díl překládáte přesně v jeho polovině. Takto sešpendlíte celý obvodový díl kolem dokola. Klobouček s klapkami na uši - BudilkaPřeloženou část sešijete zhruba tolik, o kolik chcete klobouček zkrátit. Raději šijte míň – při další zkoušce lehce zjistíte, jestli je zkrácení dostatečné a případně můžete obšít celý obvod ještě jednou a zkrátit o trochu víc.

Po sešití opět patřičně rozžehlíme a na lícové straně prošijeme rovným stehem.

Já jsem to u motýlkového kloboučku dělat už nemusela, protože modelce sedí. Provedla jsem to ale u předchozího, ovocného kloboučku a tak přikládám fotku výsledného zkrácení i s prošitím.

Klobouček s klapkami na uši - Budilka


Letní šaty šatičky s kloboukem - Budilka šije

 

Článek k šatičkám najdete ZDE.


 

5 Comments

 1. Dobrý den, děkuji za návod na ušití krásného kloboučku.Jsem začátečník v šití a včera jsem měla velkou radost, když jsem klobouček došila. Bohužel je synovi malý… Volila jsem velikost pro dítě do 4,5let, synovi jsou 2 roky… nepřidávala jsem na švy… Látku už bohužel nemám, jen zbytek a přemýšlím, jestli by to šlo nějak opravit? Děkuji. Marcela

 2. Dobrý den! Moc se mi líbí Váš klobouček a krásné fotky dětiček! Ráda bych zkusila též ušít letní klobouček, nejdou mi ovšem stáhnout Vaše střihy. Nemohla byste mi poslat střih na 1,5 roku? Děkuji Vám předem! Máte skvělé výrobky a nápady! Zdraví Beata

  • Dobrý den, jsem ráda, že se Vám obrázky líbí! Střih si můžete stáhnout z mého článku ZDE: Klobouků nám je třeba!. Je to PDF soubor a stažení by mělo fungovat. Střih ale NENÍ můj, jak se v článku dočtete 🙂 Hezký den a šití zdar!

 3. Jsem moc ráda, že jsem na Váš blog narazila. S šitím začínám a Vaše návody jsou přesně to, co hledám. Díky za to, že za mě předzkoušíte střihy a ještě to vše tak podrobně nafotíte a popíšete. Ukládám si Vás do Oblíbených. 🙂
  Zuzka

  • Díky! 🙂 To je přesně můj záměr – nafotit moje šicí pokusy, aby ostatní švadlenky už viděly, jestli je pro ně střih použitelný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.