Ručník s kapucí

Dítě mi odrostlo miminkovským čtvercovým ručníkům s kapuckou, čouhají mu nohy nebo břicho nebo všechno… Zkoušela jsem najít něco většího ke koupi, ale nenašla jsem – že by větší děti ručník s kapucí nepotřebovaly? Možná ostatní ne, ale to naše chce při utírání stát a zabalit se. Máma bude muset zkusit ušít!

Ručník s kapucí šitý doma - Budilka.cz

Materiál

Nevěděla jsem si rady, kde sehnat klasické ručníkové, oboustranné froté ze 100% bavlny, takže jsem prostě koupila hotové ručníky. Jsou v rozměru 140×70 a na dvouleté dítě se ukázaly být akorát. K tomu jsem přikoupila malé ručníky na kapuce.

Nakoupeno v Ikea, ručníky HAREN. Cena je víc než příznivá, snad se materiál osvědčí i na běžné používání.

Ozdobné prásky na ručníku a na kapuci jsou z bavlněného plátna, opět moje srdcová kolekce Backyard Baby.

ozdobný okraj na ručníku s kapucí - Budilka.cz

Prýmek je běžná hadovka z galanterie.

ručník s kapucí - Budilka.cz

Nitě – šila jsem „neviditelnou nití“ a jde to vidět – resp. nejde vidět téměř nic. Moc se mi líbí, jak neznatelné jsou švy a hlavně moje křivé prošívání.

Inspirace

Tu jsem hledala porůznu a ukládám si na svém Pinterestu, ve složce Sewing for little ones.

Nejvíce mi pomohly tyto dva podrobné fotonávody:

 • The Ribbon Retreat: Hooded Towel Tutorial – hezký fotonávod, užitečné tipy. Autorka používá stuhu k dekoraci ručníků.
 • Notes from the Patch: Hooded Towel – velmi, velmi užitečný návod, podle kterého jsem postupovala DO PUNTÍKU. Provedla jsem všecko podle něj, kapuci, dekorační pruhy látek, hadovku, neviditelnou nit, prostě komplet. Navíc je zde výborný tip na skládání ručníku do dárkového balíčku.

Kapucový ručník šitý doma - Budilka.cz

Poznámky k šití

Jedná se o velice jednoduché a rychlé šití, ideální na dárky nebo k doplnění domácích zásob ručníků pro děti – a nejen pro děti.

K přišívání kapuce je třeba opravdu pohledat naprosto stejnou niť jako je barva ručníku, nebo použít monofilovou (neviditelnou) niť. Jinak je nutné entlování na kapuci z vnitřní strany hodně vidět.

Poutko – ručník Haren z Ikea má poutko na dlouhé straně uprostřed, takže jsem je nechala tam, kde je. Jen jsem dala pozor, aby bylo z vnější strany kapuce „za krkem“. Jestliže váš ručník poutko nemá, nebo je má na krátké straně, doporučila bych je přešít za kapuci. Ručník pak hezky visí za poutko, není třeba jej věšet za kapuci.

ušila jsem ručník s kapucí - Budilka.cz

Pruhy bavlněného plátna – přišívala jsem je jen z jedné strany ručníků, z vnější – lícové. Při přišívání jsem si hlavně dávala pozor na zakončení, udělala jsem krátký přehyb do „rubové“ strany.

ručník s kapucí a s okrasným okrajem - Budilka.cz

Ručník s kapucí je hotov – co dál?

Při hledání inspirace pro tyto ručníky jsem narazila i na „plážová ponča“ a rovnou jsem taky jedno Ručníkové pončo ušila.

ručník s kapucí - Budilka.cz


Doplnění po TŘECH LETECH užívání – 19.11.2015

Ručníky se výborně osvědčily, klučina používá oba na střídačku – jeden v koupelně, jeden se pere nebo je přichystaný k použití.

Při šití před třemi lety jsem se obávala dvou věcí. Obě obavy se ale ukázaly být zbytečné:

 • Jak dlouho vydrží levný ručník z Ikea? – Ručníky používáme tři roky na střídačku, froté je v pořádku, netřepí se, není ztenčené. Na toto domácí použití je poměr cena/kvalita naprosto skvělý.
 • Jak dlouho vydrží bavlněné plátno na ručníku? – Plátno po třech letech vypadá stále skvěle! Jsem moc spokojená, ručníky peru na 60° nebo 90° (podle potřeby). Plátno má stále krásné barvy, není krabaté, otřepené ani jinak poškozené.

Příhoda z minulého týdne, která mě přivedla na nápad připsat sem toto hodnocení: Zelený ručník byl v prádle, tyrkysový v koupelně k použití. Jenže se stala jedna klasická dětská nehoda (netřeba rozvádět, ehm) a tyrkysový ručník byl také urychleně odsunut do špinavého prádla. Když kluk vylezl z vany, dostal náš běžný ručník přes ramena a nastalo: „Proč nemám přikrytou i hlavu? Já se chci zachumlat!“ … „Nedrží mi to na hlavě, jak si to mám dát?“ …. „Mami jdu čurat… mamííí, spadnul mi ten ručník!“… „Mami a proč tu není ten zelený?“ … „No, mami, měla bys nám jich ušít ještě víc, dva nestačí na střídání, když tak pomalu pereš!“

Aktuálně mám nakoupeno vícero těchto ručníků v různých barvách a už se těším na kombinování ozdobných pruhů a hadovek pro malou slečnu :-). Taky pomalu odrůstá miminkovským čtvercům…


Takže moje závěrečné hodnocení – SUPER PROJEKT na šití! Na dárky, pro děti, pro sebe, pro všechny!


 

5 Comments

 1. Škoda, že druhý odkaz s návodem již nefunguje. Nemohla byste prosím udělat návod jak šijete vy 🤔🙏

  • Jejda, to mě mrzí, že už nefunguje. Bohužel, já už tady nepřispívám,nemám na to myšlenky… (zdravotní důvody)

   • To me mrzi. Ale verim ze bude lip. Moc bych vam to prála i kdyz se nezname. Ale prace co tu mate o vas vypovida🥰. Dej vam buh zdravi. 🙏🌹

 2. Děkuju za inspiraci. Před chvílí jsem dodělala pončoručníky pro naše cácorky, chtějí je do bazénu a k vodě. Na tyhle kapucoručníky si brousím zuby teď :). Ikeu máme docela blízko, takže využiju Váš nápad. Děkuju. Jehlám a nitím zdar! Lenka

  • Jsem ráda že se kapucoručníky líbí! Já jsem došila další sadu pro mladšího prcka a nafotila jsem obrázky k fotopostupu… takže časem tu najdete i podrobný postup 🙂 šití zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.