Kalhotky s nohavičkami: Střih pro berušky

Co mě tentokrát donutilo našít mojí malé berušce kalhotky? Především totální nemožnost koupit kalhotky podle mých představ – s nohavičkami. Takže jsem tak dlouho špekulovala a šila, až vznikl tento střih. Stáhněte si ho zdarma a podívejte se na různé možnosti zakončení kalhotek v pase.kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

Proč vlastně kalhotky s nohavičkami?

1. Protože si holčička hraje a nevidím ji neustále poposedávat a tahat za zalézající kalhotky. Hned po odplenkování nosila boxerky po bráchovi a byla v nich moc spokojená. Foto v kalhotkách při hraní je snad i publikovatelná:

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

2. Protože se mi nepodařilo najít nohavičkové kalhotky v obchodech. Sice nejsem moc zdatná v nákupech oblečení (mimochodem dětské tepláky – ještě jsem vůbec neodhalila, kde se vlastně kupují?!), ale pár obchodů jsem navštívila a našla jsem jen klasický vykrojený střih maličkých kalhotek. Nic pohodlnějšího…

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

3. A taky protože se mi hromadí odstřižky holčičích látek. Klučičí odstřižky zpracovávám na boxerky, holčičí našly konečně taky využití.

 Kalhotky s nohavičkami – střih stahujte zde

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

POZOR při tisku střihu:

Musíte zadat možnost SKUTEČNÁ VELIKOST – to proto, aby Váš počítač neměl snahu střih upravit na velikost papíru. Takže určitě ne možnosti PŘIZPŮSOBIT nebo ZMENŠIT NA VELIKOST LISTU apod.

Možnosti zakončení kalhotek v pase

Dívčí kalhotky podle mého střihu můžete v pase zakončovat různými způsoby, nafotila jsem Vám tři své nejoblíbenější možnosti:

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

1. Lemovací pruženka – klasická přeložená lemovací gumička. Jednoduchý a rychlý způsob. ALE může se trochu zařezávat do faldíků, po přišití je poněkud tuhá.

2. Ozdobná pruženka – prádlová gumička s kanýrkem či jiným zdobením. Velice rychlé našívání a při nošení je daleko měkčí, než lemovací gumička. Doporučuju!

3. Tunel z nápletu – běžný náplet přeložený napůl a dovnitř je vložená prádlová guma. Snadné, ale krapet pracnější než první dvě možnosti. Při nošení asi nejměkčí možnost. ALE kalhotky s tímto zakončením vypadají trošku jako boxerky, nejsou tak „dívčí“.

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

Jak jsem střih na kalhotky tvořila

Nejdříve jsem šila podle bazarových kalhotek. Za čokoládovné jsem odkoupila balík kalhotek od jiné maminky a asi půlka byly kalhotky s nohavičkami. Ty si moje holčička oblíbila nejvíc, protože ji nikde netlačily a hlavně „nezalézaly“. Takže jsem nejdřív podle nich rovnou stříhala a šila, ale nakonec jsem si řekla, že je lepší vyrobit střih. Proběhlo asi 5 úprav a mezitím se holce taky změnila velikost.

Proto nabízím střih rovnou ve dvou velikostech. Střih je ale tak primitívní, že se dá volně zvětšovat podle potřeby, případně jen od oka načmárnout na střihový papír.

Fotonávod na šití kalhotek

Šití je opravdu velice, velice jednoduché. Nafotila jsem fotonávod hlavně pro ilustraci různých zakončení v pase.

Tak mě sledujte, fotonávod doplním během pár dní (až se těmi fotkami proklikám).

Zatím si nachystejte střih a tu krabici s odstřižky… určitě ji někde máte

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

13 Comments

 1. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, jak všíváte díl 2? Jak „patří“ k dílu 1? :-)Děláte ho dvojitý?:-) Díky moc Anička

 2. Dobrý den.
  Na střih jsem narazila náhodou. Řešila jsem, jak zpracovat odstřižky látek z triček co šiji…(nerada vyhazuji co se dá využít).
  Dnes jsem první dílo „předala“. Neteř vypadala spokojeně. A to je i ve dvou letech na oblečení poměrně náročná a vybírá si. A ještě větší spokojenost od maminky, že holčička bude mít kalhoty na písek … Tak jsem požádána našít jich ještě několik….Tam se chci „vyřádit“ na zakončení v pase, na prvním jsem dělala jen klasickou gumu….
  Jen nevím, co budu dělat až povyroste. Já prostě střihy moc upravovat neumím…

  • Krásný den! Moc ráda bych vyzkoušela váš střih, ale už mám holčičku větší…cca 110 a 16 kilo…prosím myslíte, že by stačilo třeba o 2 cm protáhnout střih? Nebo nevím…moc ráda bych dceři ušila krásné kalhotky, které by se jí právě nezařezávaly 🙂 Děkuji moc. Petra

   • Dobrý den, zkusila bych ušít jeden kus na zkoušku. Střih zvětšte tak, že přidáte na bočním švu a nahoře v pase. Nepřidávejte dole na nohavicích – ty jsou dlouhé dost. Pokud má vaše holčička větší zadeček nebo širší stehýnka, můžete ještě rozšířit díl 2. Tak směle do toho, na první pokus rozstříhejte třeba staré tričko 🙂 šití zdar!

 3. Dobrý den,
  omlouvám se za dotaz, ale nedaly by se u vás takové krásné boxerky koupit? Bohužel nejsem zdatná v šití, dcera chce nosit jenom trenky a tak krásné jsme nikde neviděly.
  Díky za odpověď
  Zdeňka

  • Dobrý den, díky za dotaz, beru to jako kompliment 🙂 Na zakázku nešiji, nezvládám totiž ani „zakázky“ pro svou vlastní rodinu – pro děti a sebe (a manžela občas). Tak ráda bych šila víc, ale práce a zahrada a domácnost nedovolují. Můžu Vám ale potvrdit, že ušití takových kalhotek pro slečnu je opravdu lehké a na první pokus stačí nějaké starší tričko… Zkuste to a uvidíte sama! Hezký den a šití zdar!

 4. Dekuji. Musim vyzkouset.

 5. dobrý den,koukám na střih kalhotek,chystám se šít,ale chtěla jsem se zaptat ukončení nohavičke,já šiji na klasickém stroji,nemáte odskoušené třeba zakončení cykcakem?Bojím se aby kalhotky nebyly vatahané..

  • Dobrý den, já lemy také šiju na klasickém šicím stroji 🙂 Jen se mi prostě osobně moc nelíbí cikcak, volím jiný steh. Tak prostě na svém šicím stroji vyberte takový steh, který se dá hodně natahovat a který se Vám bude líbit.

 6. Dobrý den. Prosím Vás, chápu ten střih správně, že přední a zadní díl kalhotek jsou stejné? Zkusila jsem kalhotky ušít a když je dceři obléknu, vepředu má pas vysoký a vzadu jsou zase hodně nízké. Jinak by seděly pěkně, ale zadní díl bych střihla vyšší, jako když šiju kalhoty.

  • ANO, chápete to správně. Udělala jsem přední i zadní díly stejné.
   Moje cácora by si to stejně oblékala obráceně, nějak není schopná se kouknout, kam co patří (i kalhoty mívá pořád obráceně a vůbec jí nevadí, že má kapsy vzadu). Takže jsem je v zájmu jednoduchosti udělala „oboustranné“.
   Osobně výšku sedu upravuju podle zadního dílu – udělám kalhotky tak vysoké, aby byly dostatečně vysoké vzadu. Přední díl pak prostě udělám stejný a neřeším, že je to v těch místech trošku vyšší. Je to malý kousek tenkého materiálu a mojí holce to tak nevadí.
   Však zkuste klidně ten přední díl snížit, udělala bych to asi trochu do obloučku směrem doprostřed dolů… A uvidíte, jestli se vaše holka bude oblékat správně 🙂
   Tak šití zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.