Kalhotky s nohavičkami: Střih pro berušky

Co mě tentokrát donutilo našít mojí malé berušce kalhotky? Především totální nemožnost koupit kalhotky podle mých představ – s nohavičkami. Takže jsem tak dlouho špekulovala a šila, až vznikl tento střih. Stáhněte si ho zdarma a podívejte se na různé možnosti zakončení kalhotek v pase.kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

Proč vlastně kalhotky s nohavičkami?

1. Protože si holčička hraje a nevidím ji neustále poposedávat a tahat za zalézající kalhotky. Hned po odplenkování nosila boxerky po bráchovi a byla v nich moc spokojená. Foto v kalhotkách při hraní je snad i publikovatelná:

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

2. Protože se mi nepodařilo najít nohavičkové kalhotky v obchodech. Sice nejsem moc zdatná v nákupech oblečení (mimochodem dětské tepláky – ještě jsem vůbec neodhalila, kde se vlastně kupují?!), ale pár obchodů jsem navštívila a našla jsem jen klasický vykrojený střih maličkých kalhotek. Nic pohodlnějšího…

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

3. A taky protože se mi hromadí odstřižky holčičích látek. Klučičí odstřižky zpracovávám na boxerky, holčičí našly konečně taky využití.

 Kalhotky s nohavičkami – střih stahujte zde

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

POZOR při tisku střihu:

Musíte zadat možnost SKUTEČNÁ VELIKOST – to proto, aby Váš počítač neměl snahu střih upravit na velikost papíru. Takže určitě ne možnosti PŘIZPŮSOBIT nebo ZMENŠIT NA VELIKOST LISTU apod.

Možnosti zakončení kalhotek v pase

Dívčí kalhotky podle mého střihu můžete v pase zakončovat různými způsoby, nafotila jsem Vám tři své nejoblíbenější možnosti:

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

1. Lemovací pruženka – klasická přeložená lemovací gumička. Jednoduchý a rychlý způsob. ALE může se trochu zařezávat do faldíků, po přišití je poněkud tuhá.

2. Ozdobná pruženka – prádlová gumička s kanýrkem či jiným zdobením. Velice rychlé našívání a při nošení je daleko měkčí, než lemovací gumička. Doporučuju!

3. Tunel z nápletu – běžný náplet přeložený napůl a dovnitř je vložená prádlová guma. Snadné, ale krapet pracnější než první dvě možnosti. Při nošení asi nejměkčí možnost. ALE kalhotky s tímto zakončením vypadají trošku jako boxerky, nejsou tak „dívčí“.

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

Jak jsem střih na kalhotky tvořila

Nejdříve jsem šila podle bazarových kalhotek. Za čokoládovné jsem odkoupila balík kalhotek od jiné maminky a asi půlka byly kalhotky s nohavičkami. Ty si moje holčička oblíbila nejvíc, protože ji nikde netlačily a hlavně „nezalézaly“. Takže jsem nejdřív podle nich rovnou stříhala a šila, ale nakonec jsem si řekla, že je lepší vyrobit střih. Proběhlo asi 5 úprav a mezitím se holce taky změnila velikost.

Proto nabízím střih rovnou ve dvou velikostech. Střih je ale tak primitívní, že se dá volně zvětšovat podle potřeby, případně jen od oka načmárnout na střihový papír.

Fotonávod na šití kalhotek

Šití je opravdu velice, velice jednoduché. Nafotila jsem fotonávod hlavně pro ilustraci různých zakončení v pase.

Tak mě sledujte, fotonávod doplním během pár dní (až se těmi fotkami proklikám).

Zatím si nachystejte střih a tu krabici s odstřižky… určitě ji někde máte

kalhotky s nohavičkami, střih a fotonávod zdarma - Budilka.cz

5 Comments

 1. Dekuji. Musim vyzkouset.

 2. dobrý den,koukám na střih kalhotek,chystám se šít,ale chtěla jsem se zaptat ukončení nohavičke,já šiji na klasickém stroji,nemáte odskoušené třeba zakončení cykcakem?Bojím se aby kalhotky nebyly vatahané..

  • Dobrý den, já lemy také šiju na klasickém šicím stroji 🙂 Jen se mi prostě osobně moc nelíbí cikcak, volím jiný steh. Tak prostě na svém šicím stroji vyberte takový steh, který se dá hodně natahovat a který se Vám bude líbit.

 3. Dobrý den. Prosím Vás, chápu ten střih správně, že přední a zadní díl kalhotek jsou stejné? Zkusila jsem kalhotky ušít a když je dceři obléknu, vepředu má pas vysoký a vzadu jsou zase hodně nízké. Jinak by seděly pěkně, ale zadní díl bych střihla vyšší, jako když šiju kalhoty.

  • ANO, chápete to správně. Udělala jsem přední i zadní díly stejné.
   Moje cácora by si to stejně oblékala obráceně, nějak není schopná se kouknout, kam co patří (i kalhoty mívá pořád obráceně a vůbec jí nevadí, že má kapsy vzadu). Takže jsem je v zájmu jednoduchosti udělala „oboustranné“.
   Osobně výšku sedu upravuju podle zadního dílu – udělám kalhotky tak vysoké, aby byly dostatečně vysoké vzadu. Přední díl pak prostě udělám stejný a neřeším, že je to v těch místech trošku vyšší. Je to malý kousek tenkého materiálu a mojí holce to tak nevadí.
   Však zkuste klidně ten přední díl snížit, udělala bych to asi trochu do obloučku směrem doprostřed dolů… A uvidíte, jestli se vaše holka bude oblékat správně 🙂
   Tak šití zdar!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *