RoB: Rukavice od Budilky – fotonávod

Fotonávod Vám pomůže s ušitím rukaviček podle mého střihu, hotovo budete mít do hodinky. Pusťte se do toho!

Bez dlouhého okounění rovnou začneme, náš cíl jsou rukavice-palčáky ze softshellu, nebo i jiného teplého materiálu, asi jako tyto:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.czCo budete na palčáky potřebovat:

 • Střih na palčáky RoB – stahujte v tomto příspěvku: Rukavice od Budilky – střih zdarma
 • Menší kousky softshellu/flísu/warmkeeperu – vykrámujte krabici s odstřižky
 • Lemovací gumičku na zakončení (možno i vynechat nebo použít náplet)
 • Prádlovou gumičku k našití na zápěstí
 • Základní šicí potřeby, nitě a tak, znáte to 🙂

Příprava k šití palčáků

Nejprve si vytiskněte střih – stáhněte si potřebnou velikost zde v příspěvku:

→ Rukavice od Budilky – střih zdarma ←

Tisk nastavte tak, aby se velikost neupravovala na stránku! Tzn. zvolíte možnost „skutečná velikost“ (nebo podobné, dle Vašeho počítače). Správnost tisku si ověříte na kontrolním okénku – u velikosti S jsem namalovala čtvereček velikosti 2x2cm – přeměříte si jej pravítkem a zjistíte, zda jste tisk nastavili správně.

Pohledejte další potřeby dle seznamu výše a nachystejte:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

Šijeme palčáky – krok za krokem

Začneme vyřezáním všech dílů na rukavičky. Každý střihový díl potřebujeme dvakrát – zrcadlově obráceně. Na fotce mám vyříznuté oba díly pro „dlaň“ a dole se chystám vyřezávat díl „zápěstí“ na přeložené látce. Tak dostanu dva zrcadlově převrácené díly:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

Tady si zkontrolujte, zda máte celkem ŠEST dílů, pro levou a pravou ruku. Já tady mám 2 zrcadlové hnědé díly pro DLAŇ, 2 zrcadlové zelené díly pro ZÁPĚSTÍ a 2 sovičkové díly pro HŘBET RUKY.

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

Jdeme šít! Přiložte si díl DLAŇ a díl ZÁPĚSTÍ na sebe, lícem k líci. Budeme sešívat pouze šev na dlani z jedné strany na druhou přes celý palec.

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.czTady je sešito – sešila jsem celý palec hezky kolem dokola a k tomu ten rovný kousek, který vede přes dlaň. Na obrázku je to myslím vidět:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.czTeď si na tyto dva sešité díly přiložte HŘBET RUKY, lícem k líci. Budeme sešívat jednu dlouhou stranu, od konce rukavice po začátek oblouku u prstů. Důvod zjistíte dále.
fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

Tady jsou obě rukavice sešité, pouze jedna dlouhá strana.

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

Tady jsem obě rukavice obrátila lícem vzhůru:
fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.czA teď budeme na tuto placku našívat prádlovou gumičku, v místě zápěstí. Protože šiju na míru pro konkrétní dítě, nejraději odměřím vhodnou délku na zápěstí toho dítěte:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

Místo k našití gumičky je na střihu naznačeno. ALE pokud šijete pro své dítě, raději vhodné místo k našití gumičky odměřte. Já jsem si vhodné místo k našití gumičky označila žlutým špendlíkem, zde vidíte jak:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

Na naznačené místo našpendlím jeden konec gumičky…

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

a druhý  konec gumičky našpendlím na protější část rukavice.

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

Když rukavici s našpendlenenou gumičkou složím na sebe (tak, jak bude nakonec sešitá), měly by oba konce gumičky být u sebe. Takto:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

Nyní vložím konec s našpendlenou gumičkou pod stroj a ušiju několik stehů (cikcak nebo tříkroký cikcak). Zde jsem malý kousek ušila….
fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz… a teď je třeba gumičku přišívat v nataženém stavu tak, aby softshell byl hezky rovný. Musíte pevně držet a gumičku natáhnout:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

Zde je výsledek. Našitá gumička se hezky stáhla zpět a nařasila softshell, pohled z rubu:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

Ještě jeden pohled po našití gumičky, z lícové strany:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.czTeď chci našít lemovací gumičku. Ustřihnu si kousek, který je asi o 1/4 kratší, než okraj rukavice, asi takto:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.czTříkrokým cikcakem, nebo jiným podobným pružným stehem, našiju lemovací gumičku:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.czA nakonec sešiju celý zbytek rukavice a je to:

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.czHotové palčáky

Tak co, podařilo se Vám to jistě do hodiny, že?

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz

 

fotonávod a střih na rukavice palčáky - Budilka.cz


 

 

17 Comments

 1. Ó bože proč mi to nevyjelo hned.Takové práce zbytečně, šila jsem rukavice poprvé a ještě veliké.Co práce dal jen střih a tady všechno pěkně přehledně!Moc díky.

 2. Perfektní střih, moc děkuji!

 3. Pavla Káňová

  Dobrý den, včera jsem šila dvoje, pro syna a dceru z softshellu s berankem a musela jsem trochu zkrátit a rozšířit konce jinak by je neoblekli, moc vám děkuji za původní strih, sama bych ho nezvladla. Dětem už krásně sedí a budou mít na bobech tlapky v teple. Jo a super fotonavod a postup, protože já jsem na tyhle věci trochu Pepíček 😆 šití zdar Budilko ❤️

 4. Dobrý den,když dám dovnitř zateplení,tak lze přišít gumičku přes obě vrstvy a ničemu to nevadí?

 5. Moc děkuji, právě jsem došla oboum dcerám 😍

 6. Moc dekuji za strih a navod, prave jsem usila synovi, ktery ma rucky docela velke, ma 3 roky, sila jsem velikost M, pridala 0,5 cm na svech a sedi mu uplne akorat. Sila jsem ze softu a urcite jeste usiji z fleecu, a pro rocni dcerku zkusim velikost S 🙂

 7. Parádní rukavičky. Děkuji za střih a za návod, už jsem je ušila obou dětičkám a moc se jim líbí.

 8. Dekuji za super strih,Lenka

 9. Děkuji za navod a střih, jsou super. Přesne takove jsme potrebovali do školky. Jen jsem trochu zkratila díl za zápěstím, vetšinou rukavice nedavam na bundu (bunda ma moc tlust rukávy 🙂 )

 10. Povedený výrobek ☺. Chtěla jsem se zeptat, jsou rukavice dostatečně teplé? Překvapilo mě, že nemají žádnou výplň? ( vatelin,termolin. ..)

  • Zdravím, moc teplé nejsou. Jsou výborné na přechodné období třeba na jízdu na kole, když je 5st. Sama je používám třeba na práci na zahradě v chladnu. Děti si s nimi hrají v lese (zrovna teď o víkendu, bylo kolem nuly). Ale na sníh to není. To by chtělo udělat větší velikost a dovnitř o trošku menší zateplení.

 11. Dobrý den. Děkuji za střih, potom co jsem se pokoušela ušít jako začátečník rukavice sama, zjistila jsem, že bez střihu to nepůjde a váš hezký návod a střih mi pomohl ušít krásný dárek pro neteř.

 12. Jana Sýkorová

  Dobrý večer, tak mi to trvalo asi 2,5 hodiny, ale rovnou troje, jedny jsem si musela nastavovat, tak velký zbytek už jsem neměla, a všechny jsem musela ozdobit proužkem 😉
  Ráno je děti vyzkouší, tak jsem zvědavá 🙂

 13. Dobrý den, Vy jste prostě úžasná 🙂 když jsem na netu viděla cenu softových rukaviček kolem 450 Kč málem mě trefilo. Ještě že vím kam kouknout 🙂 šiju jen podle Vašich střihů a Ottobre a super.Čepičku s růžky jsem dělala už poněkolikáté,perfektně sedí.Moc moc díky za Vaše střihy a inspiraci 🙂

 14. Dobrý den,
  děkuji za podrobný a přehledný návod, jen bych se chtěla zeptat, zda uvedený střih je i s přídavky na švy či nikoli? Šila jsem včera večer, když už synek spal, tak jsem neměřila a stříhala jsem přesně podle návodu bez přidávání. Na některých místech rukavičky sedí, někde jsou poněkud uzší, tak příště přeměřím a přidám si. Jsou to moje druhé rukavičky a o hodně povedenější než ty druhé, tak jsem nadšená. Hezký den, Tereza

  • Zdravím a jsem ráda, že rukavičky jakž-takž sedí. Střih je bez švových přídavků a je fakt, že moje děti mají ručky úzké… Měla bych to zohlednit nebo k tomu napsat. Moc díky za připomínku! Šití zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.