Overal pro lezoucí dítě – TŘIKRÁT

Dítě zdatně leze po všech čtyřech, leze všude a pořád. Při chladnějších dnech je třeba ji trochu zateplit a postarat se, ať jí nelezou holá záda – overal je jasná volba. Během podzimu jsem jí postupně ušila tři kusy, každý z jiného materiálu. Podívejte se na ně!

Zde jsou všechny tři overaly pohromadě. První byl plyšový, pak teplákovina a pak podšitý softshell. Budu o nich psát v tomto pořadí.

overaly z různých materiálů ušila Budilka.cz

Střih

Všechny overaly jsou podle jednoho střihu – Ottobre č. 4/2012, střih č. 5 „Jumpsuit“. Je to výborný střih a tak jsem po prvním úspěšném (plyšovém) overalu neměla potřebu experimentovat.

Jediná úprava je délka nohavic – ve střihu se mi zdají krátké, opravdu hodně krátké. Stačí, aby dítě ohnulo nožičku a hned má holá celá lýtka. U prvního plyšového overalu jsem přidala 5 cm na délku nohavice, u druhého a třetího už jsem přidala rovnou 10cm. Holčička stejně většinu času leze nebo sedí (chodit zatím neumí).

Zde je fotka pro ilustraci délky nohavic – holčička má na sobě overal, kde bylo přidáno 10cm na nohavici! V šátku je délka přesně akorát:

Overaly/kombinézy pro lezoucí dítě ušila Budilka.cz

Srpen – lehký overal z kojeneckého plyše

Overaly/kombinézy pro lezoucí dítě ušila Budilka.cz

Holčička má 8 měsíců a naučila se lézt. Overal se nám navíc velice osvědčil také do autosedačky, do šátku i do kočárku a celkově na přemísťování. Ušila jsem k němu i pasující čepičku (můj vlastní střih).

Overaly/kombinézy pro lezoucí dítě ušila Budilka.cz

Materiál – kojenecký plyš je lehký, vůbec neomezuje v pohybu a na letní zateplení je víc než dostatečný. Lemování (a čepička) je z pružného fineribu. Lemování zipu je také finerib, je to krásné, ale ukrutně pracné!

Overaly/kombinézy pro lezoucí dítě ušila Budilka.cz

Finerib je na lemování i čepičky opravdu výborný materiál, proužky se mi líbí a celkově je to měkké a přitom obepínající.

Overaly/kombinézy pro lezoucí dítě ušila Budilka.cz

Září – overal z teplákoviny upravený pro lezení

Holčička má 9 měsíců a vleze všude. Pro zahradní lezení je plyšového overalu škoda, takže jsem udělala ještě zahradní verzi.

Overaly/kombinézy pro lezoucí dítě ušila Budilka.cz

Materiál – Červená teplákovina a pruhovaný finerib. Na kolenou jsou pruhy zimního softshellu pro zahradní lezení. Lemování zipu a kapuce je lemovací gumičkou.

Overaly/kombinézy pro lezoucí dítě ušila Budilka.czSoftshell na kolenou se nám velice osvědčil. I ve slunných podzimních dnech je zem už vlhká, ale přes softshell se vlhkost nedostala.

Overaly/kombinézy pro lezoucí dítě ušila Budilka.cz

Říjen – zateplená softshellová verze overalu

S příchodem opravdového podzimu je třeba lezoucí dítě důkladně zateplit – nošení nebo vození u nás moc nepřipadá v úvahu (ne bez protestů).

Overal/kombinéza podle Ottobre Jumpsuit ušila Budilka.cz

Materiál – Vnější vrstva overalu je ušitá ze zimního softshellu s vnitřní flísovou vrstvou. Vše je olemováno lemovací gumičkou a kolena jsou zdvojená.

Protože se mi ale softshell zdál na venkovní lezení po zemi málo, ušila jsem ještě druhý stejný overal z osvědčeného fineribu a prostě jej vložila dovnitř jako podšívku. Zde je obrázek stejného overalu obráceného na rub:

Overaly/kombinézy pro lezoucí dítě ušila Budilka.cz

Overal obstojně sedí, ale pro šití z nepružného materiálu jsem mohla přidat na šířce nohavic a rukávů. Délka nohavic je dostatečná, jakmile zahne nožičky, bude mít lýtka schovaná.

Overaly/kombinézy pro lezoucí dítě ušila Budilka.cz

A už ji focení nebaví, leze směrem ven

Overaly/kombinézy pro lezoucí dítě ušila Budilka.cz

Uff, dalo mi to zabrat. Ale celkově mohu šití takového overalu pro lezce velice doporučit. Práce jde velice rychle od ruky a výsledek stojí za to. Je to funkční a hezký kus oblečení.


 

9 Comments

 1. Dobrý den, moc se mi líbí vaše stránky 🙂 nádherné.. Střih na vámi vyzkoušené bodyčka jsem našla, ale na tyhle nádherné overaly se mi nepovedlo najít, mohu poprosit o nějaké bližší specifikace kde střih sehnat. Děkuji s pozdravem Michala

  • Dobrý den, v článku píšu přesné číslo časopisu Ottobre i číslo střihu. Časopis Ottobre se dá koupit ve spoustě e-shopů, kde prodávají látky, nebo také u výhradního dovozce – Pattistudio.cz

 2. Dobrý den, je potřeba střih upravovat pro látkovou plenku, nebo sedí dobře i tak? Děkuji 🙂

  • Radši vzít větší velikost – na ČČ to sedí, ale na hutnější kalhotkovou by to myslím nešlo…

 3. Katka Vávrová

  Dobry den, mohu se zeptat, zda jsou overaly sity na overlocku nebo na klasickem stroji, pripadne s nejakou specilani patkou? Dekuji 🙂

  • Zdravím, overaly jsou šité na overlocku a bežném šicím stroji. Na overlocku samozřejmě jen vnitřní švy, na rovnostehu pak všecko ostatní – lemování gumičkami, zip, atd. Žádnou speciální patku jsem tehdy neměla. Oba stroje tu mám na blogu popsané a zrecenzované, tak se klidně podívejte…

 4. Dobrý den,
  prosím poradila byste spotřebu softshellu na overal vel. 86-92? Díky moc! Alena

 5. Konečně jsem našla přesně to, co hledám, kdyby byl k prodeji (2. a 3.), urvala bych vám ruce, jsou moc hezké!

  • Dekuji, jsem rada, ze se vam overaly libi! Cislo 2 jsem nedavno prodala na mistnim bazarku a cislo 3 je zamluvene…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.