Maliny jsou plevel. Dobrý plevel. Rostou a rostou a maliniště by se rozlezlo asi úplně všude, kdybychom okolo nejezdili sekačkou. Ale pak přijde začátek července a z hromady zeleného plevele je středobod zahrady a všichni se tím směrem zcela automaticky vydávají – my i četné návštěvy s krabičkami.
Maliniště zabírá poměrně velký kus naší zahrady a jsou v něm nyní různé druhy barevných malin – červené, žluté a černé. Nespletla jsem to, i ty černé jsou maliny.
Sázíme maliny: rok 2008
Naše neúrodné skalisko-drnisko po úklidu a navezení aspoň trochy hlíny (kterou v úrodnějších koutech republiky považují tak akorát dobrou k zavezení děr v lesní cestě). Vytvořili jsme terénní „vlnku“, takový předěl v budoucí zahradě… a právě na této nové mezi plánujeme vysadit maliny:
Při sázení jsme zároveň zarývali spousty hnoje, ale půda stejně vypadá uboze! Nevím-nevím, jestli porostou. Jsou to ale otužilé rostliny vykopané u babičky, žádné chudinky skleníkové z hyper-hobby… Tak snad aspoň přežijí zimu.
Maliniště po první zimě: rok 2009
Zatloukli jsme kůly, i když jsou zatím více-méně zbytečné. Kolem rostlinek mulčujeme posekanou trávu, dodává jim to živiny a udržuje vláhu.
DUBEN: Zde stav po první zimě, mezi kůly se snad dá tušit několik rostlin:
A v ČERVENCI jsme se dočkali první odměny!
Maliniště se rozrostlo: rok 2012
Skoro neuvěřitelné, že? My jsme taky nevěřili. Místní ověřené druhy malin se osvědčily, v chudé hlíně na skalnatém podloží se zabydlely a pomalu je musíme usměrňovat:
Kvetou a celé maliniště bzučí:
Víc malin, než sami spotřebujeme: rok 2013
Návštěvy s dětmi i bez dětí si oblíbily červencové pobyty u nás.
Maliniště dává stín a spoustu úrody: rok 2014
Teď už je to opravdové pleveliště. Spousta výhonů na všecky strany, při sekání trávníku nacházíme rozlézavé výhony i několik metrů daleko. Ovšem ta úroda… (V kočárku je obsah mého břicha z předchozí fotky 🙂
Rozdělujeme maliniště: rok 2015
Výhony se neustále pokoušejí rozšiřovat do stran a maliniště bylo každým rokem širší. Nakonec jsme se rozhodli udělat jednoduché rozdělení – na vrcholku původní meze jsme si vytyčili nový chodník, maliny z něj jsme vyryli a zasadili vedle. Toto je jedna strana maliniště:
A tady je vzniklý chodník uprostřed. Údržbu řešíme zase pomocí sekačky. Bojím se ale, že se chodník bude každým rokem zužovat.
Jak maliny vlastně pěstujeme? – Stručný návod
Jsme oba jen laičtí zahradníci, já mám pouze zkušenosti ze zahrady rodičů. Přesto se nám s malinami daří a tak si dovolím sepsat, jak se o ně staráme a co všecko během roku s maliništěm podnikáme:
- PODZIM – ideální doba k zasazení malin. nejlepší jsou osvědčené rostliny vyryté u rodiny/známých. Kolem rostlin mulčujeme posekanou trávou.
- ZIMA – kvůli sněhu je dobré výhony vyvázat k provazům, řešíme to několika kůly s nataženými dráty. Výhony se o to opřou nebo je přivážeme.
- JARO – přivezeme kravský hnůj a ledabyle ho rozházíme po maliništi. Při sekání trávníku celé maliniště mulčujeme.
- LÉTO – Sklizeň. Rozlézavé výhony okolo přejedeme sekačkou. Mulčujeme, pokud je kam (vše se zahušťuje novými výhony, takže v džungli ani není moc místa).
- POZDNÍ LÉTO – Vyřežeme všechny staré výhony, na kterých byly v daném roce maliny.
To je celé, veškerá údržba. Řekla bych, že čím je to větší, tím je údržba snazší (člověku není líto několika ulomených výhonů apod.).
Jaké maliny zasadit?
Aby maliniště spolehlivě rostlo, myslím, že je důležité sehnat osvědčenou odrůdu malin. Jenže kde ji sehnat?
V zahradnictvích (nebo ještě hůře: v hobby-marketech) se dají koupit moc hezké sazenice malin s náááádhernými plody na připevněných obrázcích. Možná dokonce budete mít štěstí a takové plody Vám vyrostou. Já tomu ale nevěřím, obzvláště ne tady v kopcích, na skalnatém podloží se suchými léty a studenými zimami.
Nejlépe je, podle mého názoru a výše zdokumentované zkušenosti s maliništěm, poptat se u sousedů, rodiny, známých v nejbližším okolí. Rostou někde u babičky maliny už od Vašeho dětství? Mají sousedi za plotem jakousi malinovou houštinu? Zeptejte se, odkopání kousku toho malinového plevele se bude bránit málokdo.
Tímto způsobem s velkou pravděpodobností získáte maliny, které v místním klimatu úspěšně rostou celá léta, nenapadají je místní choroby, snesou místní zimu i léto a budou přinášet červenou radost každé léto. Obávám se, že žádná přešlechtěná rostlinka z hobby-super-hyper-marketu toto nezajistí (čest výjimkám).
Máme taky rozlézavé maliny. Dostala jsem 8 proutků od souseda, kterému pak zašly, zrály mu v červenci. Mě nejdřív pomrzla půlka, tak mě dal dalších deset, z nichž mi přežila opět polovina.je to asi 5 let a dneska mám maliniště jak džungli. Ovšem záhada!Moje maliny mají poupata začátkem července, kvetou koncem a první plody sbírám na začátku září, obrovské plody až do úplných mrazů, kdy jsou ještě rostliny obsypané. Výborné, zdravé plody. Ale chtěla bych samozřejmě ještě maliny co plodí v létě:( Jinak rozlézání řeším taky sekačkou, jen jsem četla, že je dobré vykopat rynu a obložit přinejmenším pásem hrubé folie).
Dobrý den, prosím pro představu – kolik m2 Vám zabírá maliniste? A kolik je to podíl ze zahrady? Děkuji.
Tak to jsem nikdy nepřemýšlela, ani neměřila, je to prostě „hromada malinového plevele“. Může mít tak 12-15m na délku a jsou to vlastně dva záhony nad sebou – uprostřed je travnatý průchod. Oba záhony jsou tak 2m široké. Podíl ze zahrady je to malý, ještě je okolo spousta trávy na sečení 🙂
Díky, chtěla bych být vaší návštěvou s krabičkou 🙂
já chci také černé maliny A takové nádherné maliniště.
O maliny a ostružiny se pokoušíme už několik let. Známí po okolí nadávají na plevel a my (v mrazové kotlině na jílu) jsme rádi za pár rostlinek, které z velké části přes zimu vyrostou. Když se pár desítek plodů urodí, tak to sežerou ptáci.
Rostliny se zahradnictví (žluté, červené, rané, pozdní, jednouplodící, víceplodící), nepřežijí rok, ty od babiček a kamarádů také ne, jedinou výjimku tvoří odkopek malin od mého táty z Vysočiny. Ten se drží a v září konečně rodí.
Ostružiny jsou ještě horší, letos měly tři plody. A to nám jinak celý sad zarůstá planými ostružinami, kterých se nemůžem zbavit. Jen jsou tak maximálně dvoukuličkové.
Budilko!!! To je nádhera!!! Nechcete mi odnož prodat? 🙂 Už jsem u nás sadila 4 a nic z nich nebylo :/.
Zdravím, ten plevel neprodávám 🙂 Nejlepší je sehnat v okolí u někoho, kdo nadává, jak se mu maliny rozlézají…koupě v zahradnictví nebo odkopek od někoho z dálky je prostě sázka do loterie. Zkuste se poptat známých a v práci, určitě někdo má babičku se zahradou a úrodným maliništěm! 🙂
milá Jarko, náhodou jsem na Vás při čtení komentářů o značce narazila a žasnu,Vy jste úžasná ženská, nejdřív mně okouzlila Vaše převislá jabloň,pak záhon,to je prostě nádhera a nakonec jsem skoukla i maliny. Klobouk dolů,co Vy všechno stihnete a dokážete,do toho děti a ještě šijete,musím si na Vás udělat čas a pokoukat ještě po Vašich dalších aktivitách.Večer si sednu k PC a prostuduji další,zatím přiijměte můj velký obdiv a přání ať se Vám vše daři,tak jak jsem zatím shlédla a dále vše co začnete ať se Vám povede.