Když píšu medové, myslím skutečně medové perníčky – včelaři v rodině se o to postarají. Podívejte se na můj prověřený recept a bezcukrové zdobení perníčků.
Medové perníčky u mě musí obsahovat pouze med, nejen příchuť v podobě několika lžic medu. Manžel a syn (ano, ten malý sedmileťák) se postarají o přísun medu a já o jeho zpracování. (Teď teprve chápete, proč mám nahoře tu včelu.)
Kdysi jsem našla základní recept na medové perníčky někde ve starší knize, jenže obsahoval pouze hladkou pšeničnou mouku a 50g medu se spoustou cukru. Postupně jsem ten recept upravovala, průběžně si dělala poznámky až mi vznikl tento medový recept.
Perníčky se u nás pečou celoročně jako svačina do kapsy i do batohu – obměňujeme jen vykrajovací formičky podle ročních období a nálady. Zde letní kytičky s pistácií uprostřed…
Čeho jsem chtěla tímto receptem dosáhnout:
- použití zdravějších a výživnějších druhů mouky než jen hladké pšeničné (přidání výživy a odlišení od rohlíku)
- použití pouze medu od vlastních včel, bez rafinovaného cukru
- vytvoření rychlé svačinky pro děti – přikusování k jogurtu nebo první pomoc v autě (prostě vyřazení rohlíku z dětské stravy)
- využití domácích vajec jako přidané bílkoviny do svačinky (což rohlík taky nemá).
Po několika letech pečení tohoto receptu si říkám, že se mi to podařilo. Děti dostávají perníčky na svačinu do auta, na výlety do batohu, do školy na přikusování k jogurtu/k jablku…. všude tam, kde je třeba rychle zakousnout a zahnat hlad.
Medové perníčky podle Budilky – recept
- 1200g mouky, z toho: 400g celozrnná pohanková + 400g celozrnná žitná jemně mletá + 350-400g špaldová nebo běžná pšeničná hladká mouka
- 580-600g medu (teplého, tekutého), nejlépe vynikne květový, medovicový (tj. „lesní“) je nevýrazný
- vanilkový extrakt, možno použít vanilkový cukr nebo vynechat
- 2 lžičky perníkového koření – buď použijte vlastní směs, nebo možno hotová namíchaná směs
- 1 prášek do pečiva + 2 lžičky sody
- 250g másla, pokojové teploty
- 4 vejce, pokojové teploty (používám domácí a všimla jsem si, že kupovaná jsou o dost menší… tak jestli vejce kupujete, možná si raději nachystejte o jedno navíc)
Postup: Prostě uplácejte těsto podle svých zvyklostí. Stejně to každý dělá podle sebe, že? 🙂
Můj postup pro zájemce: Máslo a vejce vytáhnu z lednice s předstihem, aby obojí mělo pokojovou teplotu. Rozehřeju med, aby byl tekutý (Používám květový a ten, jak jistě víte, je do měsíce úplně tuhý. Jestli není, pak je nápis „květový med“ na Vaší láhvi vymyšlený.). Navážím mouky, většinou nedávám pozor na přesný poměr 400-400-400, spíš jen celkové množství. Do mouky nasypu prdopeč, sodu a koření, promíchám. V jiné míse (možno i v robotu s hnětacím hákem) nejdříve míchám část mouky s máslem, medem a vejci a postupně dosypávám zbývající mouku. Těsto vypadá všelijak, ale pracuje se s ním krásně a je nelepivé. Na případné podsypávání při válení používám pohankovou nebo žitnou mouku.
Já mám od loňských Vánoc robota (hurá!), takže s použitím hnětacího háku dělám těsto v něm.
Tady podzimní tématika – ježci, hříbky, kytičky, stromky a to úplně vlevo je zebra (kdybyste to nepoznali)…
Jsou perníčky měkké?
Poměr surovin v tomto receptu se postará o to, že perníčky jsou měkké a hned k jídlu. Prášek do pečiva se sodou tomu také pomáhají.
Pokud vám ale přece jen ztvrdnou (jestliže dostanou šanci a nezmiznou do dvou dnů), stačí je zavřít do plastové krabice s nakrájeným jablkem. Dostatečné je přes noc, nejdéle dva dny. Pak je třeba jablko odstranit, aby nezačalo plesnivět. Perníčky nasáknou vlhkost z jablka (a trochu i vůni) a zůstanou krásně měkké už na dlouho.
Jak se při zdobení vyhnout cukrové polevě?
Jestli máte doma veverky jako já, pak je snadná pomoc – ozdobte perníčky prostě všemi možnými druhy oříšků a semínek.
Moje děti milují všechny oříšky, my rodiče také, kromě vlastních vlašských ořechů máme doma stálou zásobu několika dalších druhů (kešu, pistácie, mandle atd.).
Zdobíme perníčky rovnou při vykrajování a pečeme je s přilepenými oříšky. Nebojte, oříšky dobře drží a neodpadávají – je třeba je jen důkladně přimáčknout.
Několik dalších obrázků ze zdobení a pečení
Zimní tématika – zdobíme vločky. Oříšky i semínka je třeba přimáčknout…
… a tady vločky po upečení. Oříšky hezky drží a ani při manipulaci neodpadávají.
Tady zdobíme sovy a sněhuláky. Soví oči jsou potíž, oříšky se špatně krájí na kulaté kousky …
… tady sovy a sněhuláci po upečení.
Medová placka s povidly a nasekanými ořechy
Další možnost použití tohoto těsta je k vytvoření malých medových „řezů“, nebo taky závinu.
K tomu potřebujete výše uvedené těsto + povidla + ořechy. Používám doma uvařená povidla, jen švestky bez ničeho jiného.
Rozválím těsto na velkou placku, kterou potřu povidly. Je třeba dát opravdu silnou vrstvu, aby výsledek byl šťavnatý:
Na povidla nasypu nasekané ořechy a pak trochu přimáčknu, aby se ořechy zanořily do povidel.
Teď jsou 2 možnosti:
- Vzniklou placku s povidly a ořechy zamotám jako štrůdl – po upečení krájím na tenké plátky jako štrůdl, nebo
- placku překryju dalším plátem těsta – po upečení krájím na čtverečky.
Pardon, nějak jsem zapomněla výsledný štrůdl a čtverečky vyfotit. Snědli jsme to děsně rychle. Třeba fotky doplním při pečení další várky – pečeme celoročně, nejen před Vánoci.
Tak vyzkoušejte a dejte vědět – povedly se?
Zdravím, s velkým zájmem studuji Vaše šicí začátky – Vy už nepokračujete? 🙁 T.
Ne, teď už vlastně nepokračuju… život se mi nějak převrátil, jak už to tak bývá
Dobrý den, mohu se zeptat, jak děláte domácí povidla?
Děkuji 🙂
Dobrý den, malé obyčejné švestky vypeckuju a pak je vařím do zhoustnutí. Není třeba nic přidávat ani nic dalšího s tím dělat 🙂. Jen ty švestky musí být obyčejné, ne nějaké velké vyšlechtěné odrůdy – v těch je málo cukru a povidla pak nejsou tak dobrá
Perníčky jsem zkusila ze špaldové a hladké a jsou výborné. Moje děti chtějí klasickou polevu, nicméně jsou chuťově jemné a jsou fakt medové. Doporučuji .
Hana Svobodová
Vypadají krásně. Chtěla bych zkusit, jen mám dotaz. Obávám se, že v našich koloniálech tady neseženu pohankovou mouku. 😞 Myslíš, že by nevadilo dát tam žitnou, špaldovou a pšeničnou?
Ahoj Jani, s tou pohankovou moukou je to poměrně snadné – mají ji v supermarketech a taky v každé zdravé výživě. Tak se zkus podívat. Ale klidně používej i jakoukoliv jinou mouku, když dáš 400g žitné + 400g špaldové + 400g pšeničné, tak by to taky mělo být v pohodě! Z té pšeničné si část nechej bokem, třeba bude stačit 350g…. my máme totiž fakt velká vejce, tak abys to neměla suché, kdybys měla náhodou menší vajíčka.
Tak ať se Ti perníčky povedou!
tak perníčky se povedly i s třetinou obyčejné mouky. Nejsou tak sladké a jsou opravdu medové. Děkuji Ti za úžasný recept. Zatím jsem pekla jen z poloviční dávky na zkoušku, ale mám obavy, že ještě budeme dopékat. 🙂 Dokonce i muž si dal a říkal, že jsou dobré. A to takové zdravé věci většinou sabotuje… 😂